top of page
header-Diagonal.jpg
חיפוש

יצור תבניות להזרקת פלסטיק בהדפסת תלת מימד


הדפסת תלת מימד (additive manufacturing בשמה התעשייתי) הוא תחום חם בשנים האחרונות.

קיים שפע של פתרונות בשוק: החל ממדפסות בכל הגדלים, סורקים, חומרי גלם מתקדמים, אביזרים ועד לשירותי ייעוץ לחברות אשר מעוניינות ללמוד איך להשתמש בטכנולוגיה כדי לשפר ולייעל את תהליכי הייצור שלהן.


בסדרת המבוא לייצור בפלסטיק דיברתי קצת על היתרונות והחסרונות בשימוש בטכנולוגית הדפסה בתלת מימד לייצור דגמים (להרשמה לסדרת המבוא לחץ כאן).

כאשר היתרונות העיקרים הם זמן ועלות, והחיסרון הבולט הוא שלא ניתן לבחון בעזרת דגם שנוצר בהדפסת תלת מימד את התכונות הפיסיות האמיתיות של המוצר, עמידותו לקור וחום, גמישות החומר וכדומה, ביחס למוצר שיוצר בהזרקה, אלה הסיבות:

  • אם השתמשנו בחומר אחר שמדמה את החומר הסופי (למשל חומר שמדמה PP במדפסת SLA) תכונות החומר אינן זהות לגמרי, ויהיה שוני ביחס למוצר שניצר מ PP אמיתי.

  • אם ייצרנו בטכנולוגיה שמאפשרת שימוש בחומר הפלסטי הסופי, החיבור בין השכבות אינו מושלם, ומקבלים מוצר שהוא חלש יותר לעומת מוצר שמיוצר בטכנולוגיית הזרקת פלסטיק.


היום, אני רוצה לבחון אפשרות נוספת של שימוש בהדפסה בתלת מימד בשרשרת הייצור של מוצרי פלסטיק מורכבים, והיא הדפסת תבניות מחומר פלסטי בתלת מימד.


למרות שהדפסה בתלת מימד התפתחה מאוד בשנים האחרונות בכל הקשור למוצרים ודגמים, חברות אשר מייצרות תבניות למוצרי פלסטיק (ופלסטומולד בינהן) עדיין חוששות להשתמש בטכנולוגיה לייצור התבניות עצמן.


יתרונות וחסרונות להדפסת תבניות

כאמור השימוש בהדפסת תלת מימד בייצור מוצרים בכמות קטנה, חוסך זמן וכסף. אם משך הזמן לייצור תבנית רגילה הוא ארבעה עד שמונה שבועות, משך הייצור של תבנית במדפסת תלת מימד יכול להסתכם בכמה ימים ובעלות זולה משמעותית. אבל השאלה האמיתית שצריך לשאול היא האם תבנית מודפסת נותנת פתרון הולם? - לדעתי כשזה מגיע לייצור תבניות למוצרים מורכבים, התשובה היא עדיין: לא.


מצד אחד, אם אמרנו שאחד החסרונות של הדפסת מוצרים ניסיוניים בתלת מימד, היא שהם אינם עשויים מחומר הגלם הסופי שלהם, הרי שייצור תבניות בתלת מימד יאפשר ייצור מוצרים (סופיים וניסיוניים) מחומר הגלם ממנו ייוצר המוצר הסופי ולנסות אותו בתנאים אמיתיים. ייצור תבניות בתלת מימד מאפשר מצד אחד ייצור מספר תבניות זהות או שונות במקצת בו זמנית, ונותן ליצרן אפשרות לבחון שימוש במספר חומרי גלם שונים, ובשינויים עיצוביים קלים של המוצר. כשאנחנו מדברים על מוצרים בתחום הציוד הרפואי שצריכים לעבור תהליך ארוך של אישורים רגולטורים, ואנחנו רוצים לייצר מוצר כמה שיותר מהר, ללא השקעה של זמן ומשאבים רבים, לפני קבלת האישור, זהו יתרון משמעותי.


בצד היתרונות, הסיבה העיקרית לכך שיצרני התבניות עדיין אינם מאמצים לחיקם את הטכנולוגיה היא שהיא שעדיין מגבילה באופן משמעותי את מורכבות התבנית ומכאן את מורכבות המוצרים הסופיים שהיא יכולה לייצר, ואת כמויות המוצר שניתן לייצר.


חומר הגלם ממנו עשוייה התבנית

החומר עדיין מהווה את המכשול העיקרי: חומרי הגלם המצויים היום בשוק אינם חזקים דיים לייצור תבניות מורכבות ומתאימים לתבניות של מוצרים פשוטים יחסית שחומר הגלם שלהם לא חזק במיוחד ולא דורש טמפרטורה גבוהה מידי ושעיצובם פשוט, בלי אנדרקטים מסובכים. אך ככל שהמוצר מורכב יותר כך התבנית התלת מימדית פחות מתאימה. היא תוכל לייצר רק כמות מאוד קטנה של מוצר סופי לפני שהיא נשחקת, לפעמים אפילו רק 5 יחידות ובמקרים קיצוניים אפילו פחות!


למעשה תבניות שהודפסו בתלת מימד מתאימות יותר כתבנית ניסיונית או כתבניות לסדרות קטנות מאוד של מוצרים, ולמרות שייצרניות חומר הגלם להדפסה, בניסיון לעודד חברות לאמץ את הטכנולוגיה, מדגישות את ההתפתחות המשמעותית והשיפור הניכר בחומר הגלם, לצערי אנחנו עדיין לא שם.


הדפסת תבניות ממתכת- האם כאן נמצאת התשובה?

אפליקציה נוספת לשימוש בהדפסה בתלת מימד בתהליך ייצור מוצרים בפלסטיק היא הדפסת תבניות ממתכת.

הטכנולוגיה קיימת אבל השאלה היא האם ניתן בעזרתה לייצר תבנית טובה ובמחיר אטרקטיבי?

מצד אחד מדובר בתהליך שחוסך זמן ומאפשר ייצור ראשוני מהיר. יתרון נוסף הוא שתהליך ההדפסה מאפשר למקם תעלות קירור באופן אחיד במרחק שווה מהמוצר, דבר המקטין את העיוותים במוצר הסופי, ויכול לקצר זמני מחזור בייצור.

מצד שני ההשקעה הראשונית בציוד היא גבוהה, וכדי לקבל טיב שטח סביר במוצר, יש לבצע עיבוד משלים לאינסרטים המיוצרים, דבר אשר מסרבל את התהליך ומבטל את החיסכון בזמן.


לכן אני ממליץ להדפיס חלקי תבניות ממתכת,

רק כשרוצים לייצר חלקים בעלי קירור אחיד בצורה מושלמת.

כדי לבדוק ייצור תבניות ניסיוניות,

אפשר לכתוב לנו, ונחזור.


שלך,

בועז


32 צפיות0 תגובות

Comments


bottom of page